444 91 06     0553 141 87 65
yedekparca@turmo.com.tr     Talep Formu
444 91 06     0553 141 87 65 7/24     yedekparca@turmo.com.tr     Servis Talep Formu
profesyonel Premium Özel Oto Servisi!

Partikül Filitre Temizliği Nedir

19 Ocak 2019     354 Görüntüleme

Partikül Filitre Temizliği Nedir

Dizel yakıtın yanması sonucunda farklı türde atıklar oluşur. Motor soğukken egzost gazı bileşenlerinden doğrudan tespit edilenler ise beyaz veya mavi duman olarak damlacık şeklinde kısmen oksitlenmiş ya da hiç oksitlenmemiş hidrokarbonlar ve özgün dokulara sahip bileşiklerdir.

Dizel motorlarda gaz halde atılan zararlı maddelerin yanında toz haldeki katı maddeler de egzost gazı ile birlikte dışarı atılır, bu katı maddelere “partikül” denir, bunlar sağlığa ve çevreye zararlı maddeler sınıfına girerler.

İs partikülleri mikroskobik boyutta küçük karbon küreleridir ve çapları yaklaşık 0,05 μm’dir. Çekirdeklerinde saf karbondan oluşurlar. Bu çekirdekte değişik hidrokarbon bileşikleri, metaloksitler ve kükürt birikir.

Partiküller boyut itibariyle gazların içinde dolaşacak ve organizmaya zarar verecek kadar küçükse, havadaki zararlı madde özelliğinde olurlar. Bazı hidrokarbon bileşikleri sağlığa zararlı olarak kategorize edilir. İs partikülünün tam olarak hangi bileşenlerden oluştuğu; motor teknolojisine, kullanım şartlarına ve yakıt kalitesine bağlıdır.

Yanma esnasında oluşan kurum partiküllerinin dışarı atılması motorun dışına eklenen ünitelerle önlenebilir. Burada bir partikül filtresi sistemi kullanılarak kurum partikülleri havaya bırakılmaz.Katkılı dizel partikül filtresi sistemi ve katkısız dizel partikül filtresi sistemi olmak üzere iki farklı sistem vardır.

Katkılı sistem

Bu sistem motora uzak partikül filtresine sahip araçlarda kullanılmaktadır. Egzost gazının motordan partikül filtresine uzun mesafe katetmesinden dolayı partikülü yakmak için gerekli olan alev alma sıcaklığına yalnızca katkının verilmesiyle ulaşılabilir.

Katkısız sistem

Bu sistem gelecekte motora yakın partikül filtresine sahip araçlarda kullanılacaktır. Egzost gazının motordan partikül filtresine kısa mesafede ulaşmasından dolayı partikülleri yakmak için gerekli olan sıcaklık yeterince yüksektir.BİLGİLENDİRME

TANITIM VİDEOSU

ETİKET BULUTU
BU KATEGORİDEKİ DİĞER HİZMETLER